Farma Zvířat - Rezence

21. august 2017 at 14:35 | Já |  Názory
Recenze na další z knih, kterou mám vybranou k maturitě. Tentokrát na Farmu zvířat od George Orwella.Nevím, zda je to tím, že se o totalitarismus, resp. komunistický režim zajímám, ale tato kniha se mi četla skutečně dobře a myslím, že není složitá na pochopení.

Dílo je totiž kritikou komunismu a Sovětského svazu. O to víc mě překvapilo, když jsem se dočetla, že samotný Orwell se považoval za socialistu. Myslím, že o to je jeho kniha zajímavější.

Jedná se o bajku, zvířata jednají a uvažují jako lidé, zatímco skuteční lidé v příběhu představují kapitalisty a vykořisťovatele.

Autor šikovně využívá metafor. Buď vždy jednolivé postavy anebo druhy zvířat představují a narážejí na určitého člověka nebo skupinu lidí. Zatímco všichni lidé jsou za zmíněné vykořisťovatele, tak například prase Pištík představuje propagandistu, manipulátora, mlží, překrucuje fakta apod, ovce představují tupý dav, který je pro totalitní vládce naprosto ideální. Jiná zvířata představují například víru, tajnou policii nebo třeba pracující lidi, kteří jsou pro myšlenku budování vlastního státu.

Zkrátka každá postava v příběhu má svou důležitou roli. U některých je znát už na začátku příběhu, jak se budou v budoucnu pravděpodobně chovat, zatímco jiní se pořádně vykreslí až v průběhu příběhu.

Hlavním posláním příběhu je to, že i dobrá myšlenka může být zničena, pokud se k moci dostanou lidé (resp. v tomto případě prasata), kteří vše dělají jen ve svůj prospěch a jsou díky tomu schopni měnit pravidla podle svého.

Kniha je relativně krátká, má 103 stran a vydání, které mám, má ještě k tomu poměrně velké písmo. Ačkoliv není nejdelší, myslím, že autor do ní vtěsnal vše potřebné pro to, aby ve čtenáři zanechala nějaké pocity.

Já osobně jsem si Farmu zvířat chtěla přečíst už delší dobu, ale dostala jsem se k tomu až teď. Tak či tak času stráveného čtením rozhodně nelituji a knihu doporučuji i těm, kteří už mají po maturitě. Stojí to za přečtení. :))
 

1 person judged this article.

Comments

1 Siren Siren | Email | Web | 22. august 2017 at 9:04 | React

Knížku jsem nikdy nečetla ale měla jsem ji kompletně našprtanou k maturitě a musím říct že je to opravdu jedna z mála zajímavých knih co jsme tam měli na výběr. Úplně mi připomínala dokonce dnešní situace ve světě.
Prostě prasata a ovce :D .

2 Já | 24. august 2017 at 16:58 | React

[1]: Jo, je fakt trefná. :/

3 Melkora Melkora | Web | 18. september 2017 at 14:56 | React

Kniha je velmi povedenou analogií tehdejšího Sovětského svazu, nicméně, jak nám soudobá realita ukazuje, dá se uplatnit bohužel téměř na každý režim v němž dochází ke kumulaci moci a jejímu zneužívání.
Doporučuji neméně povedenou autorovu novelu s názvem 1984.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement